Tytuł "Budowa Roku 2012" (nagroda I stopnia)
Budynki nauki i oświaty 
(Grupa III)

Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie przy ul. Rajskiej 12

Inwestor:
Inwestor zastępczy:

Generalny wykonawca:
Jednostka projektowa:
Kierownik budowy:
Inspektorzy nadzoru:


Główni projektanci:
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie 
konsorcjum firm: OTS-IP Sp. z o.o., Kraków (lider), Dom Inżynierski PROMIS SA, Szczecin (partner) 
Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego SKOBUD Sp. z o.o., Żywiec 
Krzysztof Ingarden, Jacek Ewý Architekci Sp. z o.o., Kraków 

mgr inż. Dariusz Burda 
mgr inż. Jerzy Bochenek (branża konstrukcyjno-budowlana), inż. Stanisław Grochola (branża sanitarno-wentylacyjna), inż. Jan Goliński (branża elektryczna i słaboprądowa) 
dr inż. arch. Krzysztof Ingarden, mgr inż. arch. Jacek Ewý (architektura), mgr inż. Mariusz Szefer (konstrukcja)

Budowę do konkursu zgłosił: generalny wykonawca. 

W części podziemnej istniejącego budynku zaprojektowano hol stanowiący przestrzeń uniwersalną zarówno do działań artystycznych, jak i komercyjnych. Zlokalizowano tu szatnie i toalety dla osób korzystających z sali kinowej, teatralnej oraz konferencyjnej. Zaprojektowano także salę kinową, salę konferencyjną o zmiennej aranżacji ścian działowych oraz zaplecze cateringowe. Powierzchnia zabudowy wynosi 1579,30 m2, powierzchnia użytkowa 4363,50 m2, a kubatura budynku 29 396,30 m3.

Całość prac wykonano w ciągu 31 miesięcy.


Zadanie polegało na przystosowaniu istniejącego budynku do pełnienia funkcji teatralno-wystawowych. Nowy układ tworzą dwa powiązane funkcjonalnie budynki wielofunkcyjnej dwukondygnacyjnej sali widowiskowej od strony ul. Rajskiej oraz budynek tzw. mediateki wraz z centrum informacyjnym od strony ul. Szujskiego.

Centralną częścią budynku jest sala wielofunkcyjna na parterze, zaprojektowana w sposób umożliwiający aranżację do funkcji teatralno-odczytowej, teatralnej ze sceną centralną, teatralnej ze sceną tradycyjną, konferencyjnej, bankietowej.

Mediateka o pojemności 20 000 książek i 15 000 płyt CD, DVD znajduje się na piętrze 1. 2. i 3. nowego budynku od strony ul. Szujskiego. Wejście do mediateki odbywa się na piętrze 1, tu została zlokalizowana recepcja oraz stanowiska katalogów, odsłuchowe, oglądowe, stanowiska do pracy, a także część katalogów – czasopisma i komiksy, płyty CD i DVD, książki wraz ze stanowiskami do czytania. Część księgozbiorów znajduje się na piętrze 2. i 3. połączonym wewnętrzną klatka schodową oraz windą.