Nagroda II stopnia
Obiekty sportowe
(Grupa VI)

 Stadion miejski w Lublinie przy ul. Stadionowej 1

Inwestor:
Generalny wykonawca:
Jednostka projektowa:
Kierownik budowy:
Inspektor nadzoru:
Główni projektanci:
Gmina Lublin
BUDIMEX SA, Warszawa
Estudio Lamela S.L.P. Oddział w Polsce, Warszawa
mgr inż. Andrzej Urbański
mgr inż. Jerzy Jańczek
arch. Carlos Lamela (architektura), mgr inż. Anna Gołębiewska (konstrukcja)

Budowę do konkursu zgłosili: generalny wykonawca i inwestor.


 

Stadion zbudowano jako zamknięty, z krytymi trybunami. Jest to stadion piłkarski spełniający kryterium kategorii 3. zgodnie z systemem licencji Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ma około 15 400 numerowanych miejsc siedzących.

Na stadionie będzie można organizować także imprezy masowe z udziałem do 15 500 uczestników, którzy będą rozlokowani częściowo na trybunach i częściowo na płycie boiska.

Poza dniami meczowymi, przestrzenie w budynku głównym będą pełniły funkcję biurowo-konferencyjną z cateringiem. Przestrzenie pod trybuną wschodnią zostały zaprojektowane jako handlowo-usługowe pod wynajem.

Konstrukcja stadionu, o wymiarach w planie 137×167 m, składa się z ram żelbetowych monolitycznych o rozstawie 6,9 m, na których oparto prefabrykowane płyty trybun i stalową konstrukcję przekrycia opartą na konstrukcji żelbetowej, z fundamentami posadowionymi na palach CFA średnicy 80 i 100 cm, długości 9,0÷10,5 m. Słupy i rygle ram żelbetowych wykonano z betonu klasy C40/50 i klasy stali A-IIIN, a stropy żelbetowe monolityczne z betonu klasy C30/37 i stali klasy A-IIIN. Pokrycie ma postać membrany PTFE i z poliwęglanu.

Nowocześnie zaprojektowane wnętrza stadionu pozwala użytkownikowi na organizację wszelkiego rodzaju imprez sportowych i kulturalnych.

Powierzchnia zabudowy wynosi 11 818,40 m2, powierzchnia użytkowa 8738,84 m2, a kubatura stadionu 48 868,00 m3 (bez trybun). Całość prac wykonano w ciągu 20 miesięcy.