Nagroda II stopnia
 Budownictwo mieszkalne
o wartości powyżej 25 mln zł
(Grupa III)

 Budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami i garażem podziemnym w Poznaniu przy ul. Rolnej 31 (I etap Osiedla Przy Rolnej)

Inwestor, deweloper:
Generalny wykonawca:
Jednostka projektowa:
Kierownicy budowy:

Inspektorzy nadzoru:

Główni projektanci:
Budimex Nieruchomości Sp. z o.o., Warszawa
BUDIMEX SA, Warszawa
MKC Architektura Sp. z o.o., Warszawa
mgr inż. Michał Tomaszewski, mgr inż. Adrian Ratajszczak (roboty elektryczne), inż. Marek Waligóra (roboty sanitarne)
tech. bud. Arleta Szafrańska (branża budowlana), mgr inż. Kamila Guz (branża elektryczna), mgr inż. Ewa Wdowiak (branża sanitarna)
mgr inż. arch. Marek Mierzejewski, mgr inż. arch. Robert Iwo Czaplicki,
mgr inż. arch. Paweł Kasprzycki (architektura) mgr inż. Andrzej Kołdej (konstrukcja)

Budowę do konkursu zgłosił inwestor, deweloper.


 

W I etapie budowy osiedla Przy Rolnej powstał budynek mieszkalny wielorodzinny czteroklatkowy, o sześciu kondygnacjach nadziemnych. W budynku znajduje się 147 mieszkań z balkonami lub loggiami. Lokale wyposażono w instalację domofonową, internetową i telewizyjną. Zaletą mieszkań położonych na parterze są zielone ogródki i tarasy. Na osiedlu są także lokale usługowe i garaż podziemny. W przestrzeni między budynkami znajdują się place zabaw dla dzieci i miejsca wypoczynku. Nawiązując do fabrycznokolejowej historii okolicy, na terenie osiedla zaprojektowano odniesienia do przemysłowego charakteru dzielnicy.

Obiekt został wykonany o konstrukcji tradycyjnej udoskonalonej. Fundamenty budynku stanowią ławy i stopy fundamentowe. Ściany wyższych kondygnacji wykonano jako żelbetowe i z bloczków silikatowych. Stropy w obiekcie, jak również słupy nośne, balkony oraz biegi i spoczniki schodowe wykonano jako żelbetowe. Stropodach jest płaski niewentylowany, kryty papą.

Powierzchnia zabudowy wynosi 1888,70 m2, powierzchnia użytkowa 11 791,50 m2, a kubatura budynku 51 177,80 m3. Całość prac wykonano w ciągu 18 miesięcy.