Nagroda III stopnia
Budownictwo mieszkalne
o wartości do 15 mln zł

(Grupa I)

Budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami w parterze, z garażem podziemnym, drogą wewnętrzną, parkingiem na samochody osobowe oraz zjazdem z ul. Leszczyńskiej w Kielcach

Inwestor:
Generalny wykonawca:

Jednostka projektowa:
Kierownik budowy:
Inspektor nadzoru:
Główni projektanci:
Leszczyńska-Arkada Development Sp. z o.o., Sp. K., Radom
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Budownictwa ŁUCZ-BUD Sp. z o.o., Radom
Detan Sp. z o.o., Kielce
mgr inż. Paweł Wawrzaszek
inż. Jan Stachura
mgr inż. arch. Andrzej Detka, mgr inż. arch. Dominik Plato (architektura),
mgr inż. Stanisław Janyst (konstrukcja)

Budowę do konkursu zgłosił generalny wykonawca.


 

Budynek jest sześciokondygnacyjny, zbudowany na planie litery Z, z dłuższym bokiem usytuowanym równolegle do ulicy Leszczyńskiej. Ma postać prostopadłościennej bryły z ryzalitowanymi ścianami elewacji, co umożliwiało wykonanie balkonów i loggi. Formą architektoniczną został dostosowany do sąsiadującego od południa osiedla mieszkaniowego z budynkami pięciokondygnacyjnymi. Charakterystycznym elementem budynku jest wysunięta środkowa część elewacji południowej, w której są zaprojektowane loggie. Jej jasny odcień dzieli całą bryłę na mniejsze segmenty. Wykończenie elewacji w tonacji bieli, beżu oraz ciemnych szarości sprawia, że budynek nie konkuruje z otaczającą go przyrodą i sąsiednią zabudową.

Układ nośny budynku jest mieszany, z płytami stropowymi zbrojonymi krzyżowo, opartymi na słupach, ścianach oraz podciągach. Budynek zaprojektowano o konstrukcji żelbetowej monolitycznej z tradycyjnie murowanymi ścianami osłonowymi i wewnętrznymi. Fundament stanowi płyta fundamentowa grubości 60 i 35 cm. Sztywność przestrzenną budynku zapewniają żelbetowe ściany zewnętrzne piwnic, ściany przy szybach windowych oraz tarcze – ściany żelbetowe poprowadzone przez całą wysokość budynku. Schody wewnętrzne są żelbetowe płytowe.

Powierzchnia zabudowy wynosi 852,23 m2, powierzchnia użytkowa 6309,32 m2, a kubatura budynku 21 192,67 m3. Całość prac wykonano w ciągu 14 miesięcy.