Tytuł "Budowa Roku 2015" (nagroda I stopnia)
Budynki biurowo-usługowe
(Grupa III)

GDYNIA WATERFRONT
Gdynia, Nabrzeże Prezydenta przy ul. Waszyngtona 17 i 19

Inwestor:
Generalny wykonawca:
Jednostka projektowa:
Kierownik budowy:
Inspektor nadzoru:
Główni projektanci:
Vastint Poland Sp. z o.o., Warszawa
Porr Polska Construction SA, Warszawa
Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe „Fort” Sp. z o.o., Gdańsk
mgr inż. Eugeniusz Obiegły
mgr inż. Andrzej Muziński
mgr inż. arch. Wojciech Targowski (architektura), mgr inż. Marcin Barwicki (konstrukcja)

Budowę do konkursu zgłosił generalny wykonawca.


 

Zbudowany obiekt biurowo-hotelowy składa się z dwóch budynków mających wspólną część podziemną. Fundament ma postać płyty fundamentowej opartej na palach fundamentowych. W części podziemnej znajduje się wspólny dla całego budynku garaż i podziemny plac dostaw.

Część podziemna ma konstrukcję żelbetową monolityczną i prefabrykowaną. Ściany zewnętrzne i jednocześnie obudowę wykopu wykonano w postaci ścian szczelinowych.

Część biurowa ma 11 kondygnacji. Na parterze znajduje się hol wejściowy, wydzielony oddział banku oraz kawiarnia z antresolą, a na pierwszym piętrze – zespół sal konferencyjnych, biurowych oraz zaplecze socjalne. Na kolejnych 8 kondygnacjach usytuowano biura w postaci otwartych przestrzeni oraz kilka pomieszczeń biurowych wydzielonych szklanymi ścianami. Na najwyższej jedenastej kondygnacji znajduje się taras widokowy.

Część biurową zaprojektowano o żelbetowej konstrukcji szkieletowej prefabrykowanej i częściowo monolitycznej, z trzonem monolitycznym. Wybrane elementy budynku wykonano o konstrukcji stalowej.

Część hotelowa ma 9 kondygnacji. Znaczną część jej parteru stanowią rozległe podcienia. Na parterze budynku znajduje się hol recepcyjny oraz duża restauracja, na pierwszym piętrze – sala balowa i pomieszczenia konferencyjne, a na pozostałych kondygnacjach – 201 pokoi hotelowych. Od strony Zatoki Gdańskiej usytuowano taras rekreacyjny dostępny z holu windowego czwartej kondygnacji.

Część hotelową zaprojektowano o szkieletowej konstrukcji żelbetowej monolitycznej.

Powierzchnia zabudowy wynosi 3468,90 m2, powierzchnia użytkowa 14 065,80 m2, a kubatura budynku 152 325,80 m3. Całość prac wykonano w ciągu 25 miesięcy.