Nagroda III stopnia
 Obiekty komunalne i komunikacja
(Grupa VI)

Wieżowy zbiornik wody „Kazimierz”
Gdańsk – Wyspa Sobieszewska, ul. Lazurowa

Inwestor:
Generalny wykonawca:
Jednostka projektowa:
Kierownik budowy:
Inspektor nadzoru:
Główni Projektanci:
Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o., Gdańsk
Przedsiębiorstwo Budowlane „KOKOSZKI” SA, Gdańsk
Konsorcjum Saur Neptun Gdańsk SA i BBF Sp. z o.o., Gdańsk
mgr inż. Czesław Namiotko
mgr inż. Grzegorz Wójcik
mgr inż. arch. Adam Iwanaszko (architektura)
mgr inż. Rafał Zaborowski, mgr inż. Paweł Kamieniecki (konstrukcja)

Budowę do konkursu zgłosili: inwestor i generalny wykonawca.


 

Zbiornik jest jedyną nową – tego rodzaju budowlą – w Polsce. Ze względu na specyficzne usytuowanie Wyspy Sobieszewskiej, zastosowano tradycyjne rozwiązania hydrauliczne na sieci wodociągowej. Jednocześnie wykorzystano położenie zbiornika wieżowego i wzbogacono jego funkcjonalność o rozwiązania atrakcyjne turystycznie. Budowla ma przekryty taras widokowy, z widokiem na Żuławy Gdańskie i Zatokę Gdańską, a w szczególności na Mewią Łachę, Ptasi Raj oraz Półwysep Helski.

Zbiornik tworzy kilka koncentrycznych walców o różnych wysokościach i różnych średnicach. Walec przeznaczony na dwa zbiorniki wody, każdy o pojemności 300 m3, jest oparty na sześciu słupach. Dno zbiorników znajduje się na wysokości 20,96 m nad poziomem terenu. Zastosowano centralnie usytuowany trzon, ze schodami oraz dźwigiem osobowym. W poziomie parteru przewidziano pomieszczenia pomocnicze dla obsługi oraz odwiedzających. Konstrukcja jest żelbetowa monolityczna. Fundament stanowi płyta żelbetowa.

Powierzchnia zabudowy wynosi 164,4 m2, powierzchnia użytkowa 858,88 m2, a kubatura budowli 3746,60 m3. Całość prac wykonano w ciągu 20 miesięcy.