(Grupa IX)
Generalny realizator inwestycji:
Jednostka projektowa:
Kierownik budowy:
Inspektor nadzoru:
Główni projektanci:
PROCHEM SA, Warszawa
PROCHEM SA, Warszawa
mgr inż. Wojciech Kowaliński
mgr inż. Włodzimierz Konopka
mgr inż. arch. Jan Bohatyrewicz (architektura), mgr inż. Jerzy Ganowicz (konstrukcja)
Budowę do konkursu zgłosili: inwestor i generalny realizator inwestycji.
Zakład we Włocławku jest drugim zakładem chemicznym koncernu SOLVAY na terenie Polski oraz dziewiątym na świecie. Jest w nim produkowana wysokodyspersyjna krzemionka (wykorzystywana na dużą skalę do produkcji opon samochodowych, a także w zakresie innych zastosowań przemysłowych, higieny osobistej i żywienia).
Instalacja należy do najnowocześniejszych tego rodzaju instalacji chemicznych na świecie i jest jedną z największych realizowanych w Polsce w ostatnich latach w ramach szeroko rozumianego przemysłu chemicznego.
Planowana wielkość produkcji w zakładzie SOLVAY wynosi 80 tys. t/rok, a koncern zakłada możliwość rozbudowy instalacji w celu zwiększenia produkcji do 100 tys. t/rok.
Instalacja składa się z szeregu obiektów technologicznych tworzących ciąg procesowy oraz z budynków o przeznaczeniu socjalno- usługowym i technicznym. Łączna liczba obiektów na terenie inwestycji wynosi ponad 20. Obejmuje też wiaty, stacje techniczne, ciągi estakad, zbiorniki magazynowe, stacje oczyszczania ścieków przemysłowych i uzdatniania wody.
Instalacja składa się z ponad 200 urządzeń technologicznych powiązanych w ciągi procesowe orurowane, których liczba przekracza 850. Proces technologiczny jest w pełni zautomatyzowany i składa się z ponad 2500 sygnałów „wejść-wyjść” zarządzanych przez centralny system sterowania. Na potrzeby procesu powstały też 4 niezależne obiekty i budynki techniczne: kotłownia, stacja uzdatniania wody, oczyszczalnia ścieków przemysłowych oraz stacja sprężonego powietrza.
Powierzchnia zabudowy wynosi 11 898,00 m2, powierzchnia użytkowa 15 820,00 m2, a kubatura obiektów zakładu 137 495,00 m3. Całość prac wykonano w ciągu 16 miesięcy.