Nagroda II stopnia
 Obiekty biurowo-handlowo-usługowe
(Grupa V)

 BUSINESS GARDEN POZNAŃ – zespół budynków biurowo-usługowych z parkingiem podziemnym i infrastrukturą techniczną w Poznaniu przy ul. Kolorowej 2-10

Inwestor:
Generalny wykonawca:
Jednostka projektowa:

Kierownik budowy:
Inspektor nadzoru:
Główni projektanci:
Vastint Polska Sp. z o.o., Warszawa
Porr (Polska) SA, Warszawa
Ahlqvist & Almqvist arkitekter AB, Stockholm, ARCADE POLSKA Sp. z o.o., Warszawa
mgr inż. Łukasz Matuszkiewicz
mgr inż. Wojciech Missal
mgr inż. arch. Mariusz Machowski (architektura), mgr inż. Marcin Barwicki (konstrukcja)

Budowę do konkursu zgłosił generalny wykonawca.

Zespół został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego i objęty certyfikacją LEED na poziomie GOLD, o małym zapotrzebowaniu na energię, z dachami zielonymi o powierzchni 6845 m2. Zastosowano materiały przyjazne środowisku.

Budynki biurowe (nr 14, 15, 16, 17) mają sześć kondygnacji nadziemnych. Na szóstej kondygnacji każdego budynku znajdują się pomieszczenia techniczne. W projekcie wszystkich budynków biurowych zastosowano jednakowe rozwiązania. Wszystkie budynki mają jedną wspólną podziemną kondygnację, tworzącą garaż podziemny na 831 miejsc postojowych (w tym miejsca dla niepełnosprawnych i samochodów elektrycznych); zlokalizowano również garaże rowerowe.

Budynki zaprojektowano o konstrukcji szkieletowej żelbetowej z prefabrykatów, z trzonami żelbetowymi monolitycznymi. Fasady budynków są trójwarstwowe wentylowane – murowane z cegły klinkierowej i z płyt włókno-cementowych oraz aluminiowo-szklane z systemem rolet zewnętrznych automatycznie włączanych w przypadku nasłonecznienia i „chowających się” w przypadku wietrznej i deszczowej pogody. W celu czyszczenia fasady, na poziomie +6 zainstalowano system mycia fasad. Dojazd do kompleksu zapewniono przez drogę wewnętrzną na dziedziniec. Droga ta pełni również rolę drogi pożarowej. Zespół budynków biurowo-usługowych zapewni miejsce pracy dla 3 tysięcy osób.

Powierzchnia zabudowy wynosi 8025,00 m2, powierzchnia użytkowa 38 510,00 m2, a kubatura budynków 288 510,00 m3. Całość prac wykonano w ciągu 21 miesięcy.