Tytuł "Budowa Roku 2017" (nagroda I stopnia)
Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne
o wartości powyżej 50 mln zł
(Grupa III)

Budynek mieszkalno-biurowy w Poznaniu przy ul. Towarowej

Inwestor, generalny wykonawca:
Jednostka projektowa:
Kierownicy budowy:

Inspektorzy nadzoru
:
Główni projektanci:

ATANER Sp. z o.o., Poznań
Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich, Poznań
inż. Henryk Oleksiejuk (09.2014-12.2016),
mgr inż. Marek Narożny (12.2016-03.2018)
mgr inż. Krystian Gąsiorek, mgr inż. Andrzej Proń
prof. dr hab. inż. arch. Ewa Pruszewicz-Sipińska (architektura),
mgr inż. Paweł Gębka (konstrukcja)

Budowę do konkursu zgłosił inwestor, generalny wykonawca.


 

Budynek ma 17 kondygnacji nadziemnych i 2 podziemne. Jest jednym z najwyższych budynków mieszkalnych w centrum Poznania. Wraz z istniejącymi budynkami przy ul. Towarowej 35 oraz Towarowej 41, tworzy nowoczesny kwartał w centrum Poznania. Budynek wyróżnia się nowoczesną, zróżnicowaną formą architektoniczną. Jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz węzła komunikacyjnego PKP i PKS, a także licznych instytucji kultury, handlu, nauki i sztuki. Tuż obok budynku znajduje się park im. K. Marcinkowskiego.
Konstrukcja budynku jest żelbetowa, słupowo-płytowa w części usługowo-biurowej (kondygnacje do +4) oraz płytowo-słupowościanowa w części mieszkalnej (kondygnacje od +5 do +16). W budynku znajduje się 117 mieszkań o powierzchni od 35 do 62 m2. Fundament budynku stanowi płyta żelbetowa.
Kondygnacje nadziemne do +4 są wykończone z wykorzystaniem kamienia naturalnego, okładzin ściennych i innych materiałów. Część biurowa ma aranżacje zgodne z potrzebami najemców. Elewacje budynku tworzą przeszklone ściany aluminiowe słupowo-ryglowane oraz okładziny panelowe i kompozytowe.
Powierzchnia zabudowy wynosi 1437,36 m2, powierzchnia użytkowa 19 332,77 m2, a kubatura budynku 82 866,20 m3. Całość prac wykonano w ciągu 43 miesięcy.