Tytuł „Budowa Roku 2019” (nagroda I stopnia)
Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości od 25 do 40 mln zł (Grupa II)
Przebudowa, remont i zmiana sposobu użytkowania budynku szpitala na funkcję mieszkaniową i usługową
na osiedlu Lokum Vena we Wrocławiu przy ul. Ks. Józefa Poniatowskiego
2, 2a, 4, 4a
Inwestor, deweloper, generalny wykonawca: Olczyk sp. z o.o. Lokum 7 sp. k. z grupy kapitałowej Lokum Deweloper S.A., Wrocław
Jednostka projektowa: LEBU Sp. z o.o. Sp. k., Wrocław
Kierownik budowy: mgr inż. Bartosz Rychlak
Inspektor nadzoru: mgr inż. Jerzy Izydorczak
Główni projektanci: mgr inż. arch. Damian Maciejewski (architektura), mgr inż. Wanda Ilków (konstrukcja)
Budowę do konkursu zgłosił inwestor, deweloper, generalny wykonawca.
„Rdzeń” osiedla Lokum Vena, usytuowanego u zbiegu ulic Ks. Józefa Poniatowskiego i Bolesława Prusa w centrum Wrocławia, stanowi zespół budynków dawnej Fundacji Wrocławskiego Ojczyźnianego Związku Kobiet pod patronatem cesarzowej Augusty, wzniesiony pod koniec XIX i na początku XX wieku. Jednym z nich jest gmach dawnego szpitala. W ramach inwestycji został on poddany pieczołowitej renowacji i otrzymał nową funkcję mieszkaniowo-usługową wraz z lokalem przeznaczonym na działalność gastronomiczną. Istniejące ściany murowane z cegły poddano renowacji i uzupełnieniu. Wymieniono drewnianą konstrukcję więźby dachowej oraz wykonano nowe pokrycie dachu z dachówki ceramicznej. Istniejące stropy drewniane zastąpiono żelbetowymi, a ściany nośne i działowe wzniesiono z bloczków Silka. Zrekonstruowano balkony żelbetowe, oparte na konstrukcji stalowej. Wykonano renowację oryginalnych elementów XIX-wiecznych: detali architektonicznych, drzwi wejściowych do budynku, rzeźb i metaloplastyki. We wnętrzach odtworzono oryginalne klatki schodowe wraz z balustradami, okładziny kamienne oraz malowidła na wspornikach łuków sklepiennych. W efekcie przeprowadzonej rewitalizacji zdegradowany do niedawna obiekt odzyskał właściwy blas, a także został przywrócony miastu i jego mieszkańcom. Rewitalizacja była prowadzona w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków oraz na podstawie dostępnych materiałów archiwalnych i badań odkrywkowych.
Powierzchnia zabudowy wynosi 1722,97 m2, powierzchnia użytkowa 5524,04 m2, a kubatura budynku około 45 800,00 m3. Całość prac wykonano w ciągu 29 miesięcy.